Kuidas valmivad meie maiustused?
Kalevi magus maailm on rikkalik ja isuäratav! Selleks, et meie kirg maiustuste valmistamise vastu võiks põlvest põlve jätkuda, panustame me aktiivselt ka sellesse, et meie tooted ja tootmine oleksid jätkusuutlikud ja keskkonnasäästlikud.
Loe lähemalt, kuidas ja millest valmivad meie šokolaadid ja kommid ning kuidas ise maiustusi valmistada. Lisaks oleme loonud hulgaliselt isuäratavaid retsepte, mille abil meie toodetest nii magusaid kui ka soolaseid hõrgutisi valmistada.
Šokolaadi tooraine
Peamine šokolaadi tooraine on kvaliteetne kakao
Kakao on šokolaadi peamine ja olulisim tooraine. Kakaopuud kasvavad vaid kitsal maa-alal mõlemal pool ekvaatorit sellistes riikides, mille elanikud seisavad igapäevaselt silmitsi keeruliste majanduslike ja sotsiaalsete oludega. Just seetõttu peame väga tähtsaks panustamist jätkusuutlikku ja vastutustundlikku kakaokasvatusse ning selle kaudu kakaofarmerite töö- ja elamistingimuste parandamisse.
2014. aastal liitus Kalev maailma juhtiva vastutustundlikku ja jätkusuutlikku kohvi-, tee- ning kakaokasvatust toetava programmiga UTZ Certified. 2017. aastast on kogu Kalevi šokolaadi tootmiseks vajaminev kakao sertifitseeritud.
2022. aastal vahetus UTZ märgis Rainforest Alliance märgisega, mis tulenes kahe organisatsiooni, UTZ ja Rainforest Alliance ühinemisest.
Rainforest Alliance logo tähendab, et vastav kakao on kasvatatud kestlikumaid põllumajandus praktikaid arvesse võttes. Rohkem infot Rainforest Alliance kohta leiab nende kodulehelt:
See märk tootel näitab, et ettevõte toetab vastutustundlikku kakaokasvatust. Ostes vastavat märki kandvaid tooteid, toetad seda ka Sina.
Kuidas šokolaad ja martsipan alguse said?
Šokolaad
Šokolaadi valmistamine sai alguse tuhandeid aastaid tagasi. Tänapäeval valmistatakse šokolaadi röstitud kakaoubadest töötlemise käigus saadavast kakaoubade massist ja kakaovõist ning suhkrust, piimašokolaadi puhul lisatakse koostisesse ka piimtoorainet.
Šokolaadiks tohib nimetada vaid sellist maiust, mis on valmistatud kakaovõist ja võib sisaldada maksimaalselt kuni 5% muud taimset rasva. Ja seegi peab olema oma omadustelt identne kakaovõiga.
Algselt oli šokolaad röstitud, jahvatatud ning vahule löödud kakaomassist kokku segatud külm ilma suhkruta jook, mistõttu selle valmistajad Lõuna-Ameerika indiaanlased asteegid nimetasid seda “xocolatl” (mõru vesi).
Euroopale sai šokolaad tuntuks Kolumbuse Ameerika avastamise reisidelt ja hispaanlase Corteze Mehhiko vallutamise päevilt 16. sajandi alguses. Meile tuntud tahket šokolaadi hakkas esimesena 19. sajandi keskpaigas valmistama inglane Joseph Fry firmast Fry & Sons. 1875. aastal lisas šveitslane Daniel Peter šokolaadile piima ning piimašokolaad oligi sündinud.
Eestis oli esimesi tuntumaid šokolaaditootjaid Kalevi šokolaadivabriku eelkäija firma Georg Stude Tallinnas 19. sajandi teisel poolel.
Šokolaadi põhitüübid
Tänapäeval leiab kauplustest mitut sorti šokolaade, mille erinevused saavad alguse juba kakaoubade päritolumaast ning süvenevad veelgi sõltuvalt tootmisviisist ja retseptist.
Tume šokolaad
Tumeda šokolaadi kakaosisaldus võib ulatuda isegi üle 90%. Tume šokolaad on tervisele kõige kasulikum ja seda eelkõige kõrge kakaosisalduse tõttu. See šokolaaditüüp koosneb põhiliselt kakaoubademassist, kakaovõist, suhkrust ja letsitiinist. Šokolaadi värvuse sügavus ja maitse mõrusus sõltuvad ubademassi ja suhkru omavahelisest suhtest. Küpsetistes kasutatakse tavaliselt poolmagusat tumedat šokolaadi kakaosisaldusega kuni 50%.
Piimašokolaad
Piimašokolaadi puhul on osa kakao kuivainest asendatud piimakomponentidega, mis annab šokolaadile magusama maitse, heledama värvuse ja ka pehmema struktuuri. Kuna piimašokolaad on äärmiselt tundlik kuumuse suhtes, on selle kasutamine kuumtöötlemist vajavate magustoitude valmistamisel keerukam. Samas sobib see hästi kaunistuste tegemiseks, pakkudes vaheldust tumedale šokolaadile nii lõhna, maitse kui ka värvuse poolest.
Valge šokolaad
Valge šokolaadi valmistamine ja tooraine sarnanevad tavašokolaadi omaga, välja arvatud üks oluline erand, selles ei kasutata kakaoubademassi ega –pulbrit. Seega on kakaosaadustest ainsana esindatud kakaovõi. Tänu sellele on valge šokolaad ka teistest magusam ja sobib hästi magustoitude valmistamiseks. Tavašokolaadiga võrreldes sisaldab see ka tunduvalt enam piima. Sulatamisel nõuab aga valge šokolaad erilist hoolt, liiga kiire kuumutamise tagajärel võib muutuda teraliseks või minna suisa kõrbema.
Martsipan
Üks vanimaid maiustusi, mida Eestimaal on valmistatud juba keskajast peale,on peamiselt mandlitest ning tuhksuhkrust koosnev martsipan. Martsipani algseks kodumaaks on tõenäoliselt Pärsia (praegune Iraan), kus kirjalikes allikates on seda maiust esmakordselt mainitud juba 9.sajandil. Varasel keskajal jõudis martsipan Euroopasse, kus teiste seas hakkasid vanad hansalinnad Reval (praegune Tallinn) ja Lübeck seda pea üheaegselt valmistama.
Martsipani valmistamine leidis Eestis algselt asetapteegis. Täpsemalt Euroopa vanimas järjepidevalt tegutsenud apteegis – Tallinna Raeapteegis, mida on kirjalikes allikates esmakordselt mainitud juba 1422. aastal. Siinmail hästituntud legendi järgi olevat martsipani leiutajaks üks nimetatud apteegi sell.
Selle legendi muutis eriti tuntuks Eesti romaanikirjaniku Jaan Krossi populaarne raamat“Mardileib”. 1695. aastast pärit apteegiteksidest leiame martsipani ravimi nimega Panis Martius (ka Marci Panis) alt.
Hansaperioodi tsunftide tegutsemise vältel hakkasid martsipani valmistama suhkrupagarid, keda tuntakse alates 18. sajandist kondiitritena. Üks nendest, šveitsi päritolu III Gildi kondiiter Lorenz Cavietzel jäädvustas oma nime ajalukku sellega, et ostis 19. sajandi alguses Tallinna vanalinnas Pikal tänaval praeguse kohvik Maiasmokk asukohas paiknenud kinnistu ning hakkas seal muuhulgas ka martsipani valmistama.
Veel enam kuulsust kogus samasse paika rajatud martsipani- ja šokolaaditööstus 19. sajandi teisel poolel, kui Narva linnast tulnud baltisakslane Georg Johann Stude hoone ümber ehitas ning laiendas seda juurde ostetud naaberkrundilegi.
17. sajandist on meieni jõudnud ka eelpool mainitud apteegi tellimus tuntud Madalmaade päritolu skulptorile Arent Passerile kahe kivist martsipanivalamise vormi valmistamiseks. Ühel neist oli kujutatud Tallinna suur lõvivapp ja teisel väike ristivapp.
Mõlemad olid väga sobivad apteegi poolt raehärradele erinevateks tähtpäevadeks saadetud kingituste valamiseks.
Georg Stude eksklusiivsed martsipanitooted olid hästi tuntud Eesti- ja Liivimaa kubermangus, nendega varustati muuhulgas ka Vene keisri õukonda Peterburis. Georg Stude maiustusi sai kuni I Maailmasõja alguseni osta ka Moskvas paiknenud firmakauplusest. Ajaloo keerdkäikude tulemusena riigistati 1940. aastal Georg Stude äri, kuid martsipanifiguuride valmistamine ei kadunud õnneks kusagile. Nende valmistamine jätkus hiljem juba Eesti suurimas kondiitritööstusettevõttes Kalev. Õige pea hakkasid martsipanist puu- ja juurviljad, looma- ning linnukujud, martsipanist tordid ja linnavaadetega postkaardid meeldima ka Kremli “kroonimata valitsejatele”. Eriti kõrgelt hindas neid Leonid Brežnev. Nende samade Stude äri 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest pärit martsipanivormide ning käsitöövõtetega valmivad martsipanikujukesed ka täna Maiasmoka majas (säilinud on ca 200 ajaloolist martsipanivormi). Kujukesed vormitakse käsitsi ning maalitakse hiljem pintsli ja toiduvärvidega. See lisab igale kujukesele tükikese kunstniku hinge ning muudab selle seeläbi kordumatuks.
Miks on tume šokolaad kasulik?
Teadlased on palju uurinud šokolaadi omadusi ning tõestanud, et mitmed neist on tervisele head. Seejuures ei tohi muidugi unustada seda, et kasulik on tume ehk suure kakaosisaldusega šokolaad.
Kõige maagilisema toimega on šokolaadis flavonool epikatehhiin, mis on antioksüdant. See mõjub raku “jõujaamale” – mitokondritele. Nende heaolust aga sõltub paljude haiguste, nt Alzheimeri, vältimine, väidab California ülikooli biomeditsiini professor Villarreal (2012).
Süda ja vererõhk
Saksa teadlased kinnitavad oma uuringu põhjal, et tume šokolaad aitab kaasa kõrgenud vererõhu alandamisele, kuna see mõjub lõõgastavalt veresoonte seina rakkudele. Selle tulemusena laieneb veresoonte valendik ning alaneb kõrgenenud vererõhk (Desch, S. jt 2010). Šveitsi teadlaste juhitud rahvusvahelisest uuringust selgus, et tume šokolaad mõjub ka südame enda veresoontele (koronaaridele) laiendavalt (Flammer, A. jt 2007).
Tumeda šokolaadi flavonoidide lõõgastavat mõju veresoontele on tõdenud teisedki teadlased. Austraalia teadlased dr Karin Riedi juhtimisel (2012) on teinud 15 uuringu tulemuste põhjal kokkuvõtte, et tumeda šokolaadi tarbimine vähemalt 14 päeva jooksul alandab kõrge vererõhu korral seda keskmiselt 5 mmHg. Sellega võib vähendada südamehaiguste riski kuni 20% võrra.
Tume šokolaad sisaldab flavonoide katehhiine, mis on antioksüdandid ja aitavad tugevdada südame ja veresoonte seinu ning kaitsta keharakke vabade radikaalide kahjuliku mõju eest. Ameerika teadlased (Vinson jt 2006) leidsid loomkatsete põhjal šokolaadi katehhiinidel ateroskleroosi pidurdava ja kolesteroolitaset alandava toime. Nii võib šokolaadil olla positiivne mõju südamehaiguste ennetamisel. Inglismaa Hulli ülikooli diabeedi ja endokrinoloogia professori Steve Atkini juhitav uurimisgrupp soovitab oma uuringu tulemuste põhjal südamehaiguste ärahoidmiseks ka 2. tüüpi diabeedi puhul süüa tumedat šokolaadi, kuna see aitab hoida kõikuvat veresuhkru taset stabiilsena (2010).
Aju ja mõtlemine
Šokolaadis leiduv flavonoid epikatehhiin aitab hoida ajurakke, kuna soodustab kapilaarides verevoolu ja uute kapillaaride teket. Seda on uurinud näiteks Prantsuse füsioloogia ja neurokeemia doktor Astrid Nehling. Tema uuringute põhjal aitab tume šokolaad hoida eakatel ära aju degeneratiivseid muutusi ja hoida mälu värskena, kuid ei ole selge, millisest vanusest alates peaks hakkama seda regulaarselt sööma (2012).
Kehakaal
Prof Eric Ding (2012) tegi San Diegos Ameerika keemikute ühingu konverentsil kokkuvõtte 24 uuringust, millest järeldub, et šokolaadis olevad kakao flavonoidid ei muuda kehamassi indeksit šokolaadi mõõdukal tarbimisel. Küll aga on suurte koguste söömisel oht saada liigselt energiat.
Meeleolu
Šokolaad aitab hoida ära stressi ja loob hea meeleolu, kuna stimuleerib nn õnnehormooni endorfiini teket. Kakao flavonoide uurinud dr Astrid Nehling (2012) kirjutab, et sellest tingitult tekitab šokolaadi söömine ka väga mõnusat enesetunnet.
Tarbimine
Eesti toidusoovitustes (2006) on antud magusa päevaseks piirkoguseks 2-4 portsjonit, kusjuures 1 portsjon on 10 g šokolaadi või 2 tl suhkrut, mett või moosi. Selleks, et tume šokolaad organismile toetavalt ja tervislikult mõjuks, võiks seega tumedat šokolaadi päevas süüa keskeltläbi 3 tükikest.
Maiustuste Meistrikoda
Kalevi Rotermanni šokolaadipoe ruumides paikneb ka Maiustuste Meistrikoda, kus kõik magusasõbrad ja uute elamuste otsijad saavad ka ise proovida maiustuste valmistamist. Valmistada saab nii erinevaid šokolaadimaiustusi kui ka maalida martsipani kujukesi.
Tule ja valmistame koos maiustusi!
Meistrikoda sobib hästi laste sünnipäevade tähistamiseks või väiksemate ürituste korraldamiseks. Samuti on meistrikoja ruume võimalik rentida ürituste korraldamiseks. Tule meisterda meiega ise üks magus üllatus!
Martsipani maalimine
Kas teadsid, et kõik Kalevi martsipanikujud valmivad käsitööna ning töövõtete ja vormidega, mida on kasutatud sajandeid? Tule tutvu, mida tähendab ühe kujukese valmistamine ja tunne end tõelise meistrina.
Töötoa käigus tutvustatakse martsipani ja kujukeste valmistamist, õpitakse martsipani maalimiseks kasutatavaid värve segama ning neid värvima. Iga osaleja saab maalida ühe ca 100g kujukese just täpselt selliselt nagu ta soovib. See on mõnus ja lõbus elamus, mida kogeda koos sõprade või kolleegidega.
Hinnad
- Grupp kuni 30 inimest: 30 € / osaleja
- Töötoas mitte osalev külaline: 5 €
Hinnad sisaldavad käibemaksu.
Hind sisaldab martsipani valmistamist, maalimise juhendamist, kohapeal kasutatavaid töövahendeid (põll, pintsel, värvid), ühte ca 100g kaaluvat martsipanikuju ja joogivett. Töötuba kestab 2 tundi.
Lasteaia- ja kooligruppide soodustus
Kooli- ja lasteaia gruppidele kingime Kalevi Šokolaadipoe -10% sooduskupongi, mis kehtib töötoale järgneva nädala jooksul.
Kommide valmistamine
Kalevi šokolaadipoodidest leiad laias valikus kommimeistri poolt käsitsi valmistatud hõrke maiustusi. Tule õpi üllatama oma lähedasi millegi erilisega – enda valmistatud šokolaadikommide ja maiustustega. Ka Sinust võib saada meister!
Töötoa käigus tutvustatakse šokolaadikommide valmistamise põhitõdesid, tooraineid ja võtteid. Iga osaleja saab valmistada kuni 8 erinevat šokolaadikommi ning neid kas kohapeal nautida või kenas kinkekarbis kaasa võtta.
Hinnad
- Grupp kuni 24 inimest 40€ / osaleja
- Töötoas mitte osalev külaline: 5 €
Hinnad sisaldavad käibemaksu.
Hind sisaldab šokolaadikommide ja maiuste valmistamise tutvustust ning juhendamist, töövahendeid, 8 kommi karbikesega, valmistatud šokolaadikommide retsepte, tassikest kohvi ja teed ning joogivett. Töötuba kestab 2 tundi.
Kõikidele töötoas osalenutele kingime Kalevi šokolaadipoe -10% sooduskupongi, mis kehtib töötoale järgneva nädala jooksul.
Laste sünnipäevad
Vahva ja meeldejääv viis lapse sünnipäeva tähistamiseks on teha seda armsaid martsipanikujusid maalides. Nii saab ka iga külaline midagi magusat ja isetehtut endale kas mälestuseks või maiustamiseks.
Laste sünnipäevapakett
- Osalejaid: min 10
- Paketi hind kümnele: 200 €
- Iga lisanduv osaleja: 15 €
- Töötoas mitte osalev külaline: 7 €
- 2 lapsevanemat tasuta
Hinnad sisaldavad käibemaksu.
Paketi hind kehtib lastele vanuses alates 6 aastat. Hind sisaldab martsipani maalimist (2 h), vaba aega töötoas (30 min), igale osalejale 200 ml mahla, 100 g tordilõiku, soolast pirukat, lapsevanemale tass kohvi ja teed ning tordiküünlaid. Lisaks kohapeal tarbimiseks kommivaagen ja joogivesi.
Meistrikoja ruumide rent ürituste korraldamiseks
Kalevi Rotermanni šokolaadipoe Meistrikoda on suurepärane koht väiksema seminari, koolituse, sünnipäeva või mõne muu ürituse korraldamiseks. Oleme abiks Sulle sobiva paketi kokkupanekul.
Meistrikoda mahutab kuni 30 inimest ning on varustatud kööginurga, WiFi, pabertahveli, dataprojektori, televiisori ja DVD mängijaga. Meie poolt on vesi, tass kohvi ja teed ning vaagen Kalevi kommidega.
Ruumide rent
- Ruumi suurus ca 70 m2
- Hind: 55 eurot / h, 240 eurot / 8h
Hinnad sisaldavad käibemaksu
Info ja registreerimine
Ürituste korraldaja: Kerly Kiin
Tel: + 372 5345 2828
E-post: rotermann@orkla.ee