Brändist

Eestis pole vist ühtki kodu, kus ei leiduks midagi Kalevilt. Kalev on kõikjal meie ümber – päkapikusokis, köögikapis, seljakotis, kommikausis. Ja just nii see peabki olema, sest kes ei tahaks vahel tükikest head – ole kes oled. Noor või vana, maalt või linnast. Kalev on lahutamatu osa Eesti elust ja selle magusatest hetkedest – nautimiseks endale, jagamiseks perega, kinkimiseks sõbrale või külakostiks välismaale.

Kalevi brändi lugu

Mitmed põlvkonnad eestimaalasi on üles kasvanud Kalevi suurepäraste maiustustega, mis seostuvad paljudele magusate nostalgiliste mälestustega. Kalevi legendaarsed šokolaadid ja kommid on aastakümneid olnud osalised erinevatel pidupäevadel ja perekondlikel sündmustel ning kaunistanud pühadelaudu.

Kalev kannab edasi maiustuste valmistamise parimaid traditsioone, mis said alguse juba aastal 1806 Tallinna vanalinnas praeguse Maiasmoka kohviku asukohas.

Teisalt on pidev tootearendus aidanud magusasõpru üllatada järjest uute ja uute põnevate maitseelamustega.

Tänu innovaatilisusele ja kaasas käimisele magusamaailma trendidega suudab Kalev köita ka nooremat põlvkonda.

Seetõttu pole imestada, et just Kalev on nii rahvusvaheliste kaubamärkide kui ka kodumaiste brändide hulgas eestimaalaste seas jätkuvalt kõige armastatum. Kalev on kaubamärkide edetabeli tipus püsinud läbi kõigi aastate, mil Kantar Emor on sarnasel metoodikal põhinevat uuringut läbi viinud ehk aastast 2009.

Märk poolehoiust on ka see, et Kalevi maiustusi ostetakse Eestis kõige enam – seda kinnitab tugev turuliidri positsioon läbi aastate.

Magusatööstuse ajalugu

Suhkrupagar Lorenz Caviezel paneb aluse Eesti magusatööstusele, avades Tallinnas Pikal tänaval praeguse Maiasmoka kohviku asukohas oma kondiitriäri. Sellest saab tänase Kalevi kommivabriku vanim otsene eelkäija.

Georg Stude sen ostab vahepeal käest kätte käinud kondiitriäri ja laiendab seda oluliselt. Stude äri toodangust olid eriti nõutud martsipanist figuurid ja käsitsi valmistatud šokolaadikompvekid. Muuhulgas tellis Stude ärist regulaarselt maiustusi ka Vene keisri õukond. Ajaloolisi martsipanivorme ja töövõtteid kasutades valmivad unikaalsed martsipanist kujukesed Maiasmoka kohvikus tänaseni.


Kompvekivalmistajad Georg Stude kondiitriäris

Asutatakse Kalevi kommivabriku tuntuim eelkäija, šokolaadi- ja kompvekivabrik Kawe. Tolleaegse Eesti suurima kondiitrivabriku Kawe toodang oli hästi tuntud kodumaal ja mitmel pool mujalgi. Ettevõtte eksportis tähelepanuväärse osa oma toodetest erinevatesse sihtriikidesse: Ameerikasse, Inglismaale, Tuneesiasse, Marokosse, Prantsusmaale, Indiasse, Hiinasse ja mujale. Teistest suurtest tolleaegsetest magusatootjatest tasub nimetada Ginovkeri (asutatud 1906), Brandmanni (1901) ja Klaussoni (1920) vabrikuid. Neis ettevõtetes koos Kawega töötas 1930.-ndate aastate lõpus üle 75% kogu Eesti kondiitritööstuse töötajatest. Suurtele tootjatele pakkusid konkurentsi mitmed väiksemad ettevõtted: Riola, Endla, Eelis, Efekt ja muud.

Algab kondiitritööstusettevõtete natsionaliseerimine ja liitmine. Brandmanni äri ühendati vabrikuga Riola, ettevõte sai uueks nimeks kompvekitehas Karamell. Hiljem liitus Karamelliga Georg Stude äri martsipani- ja šokolaadikompvekkide osakond. Tortide ja kookide valmistamine jäi endiselt Pika tänava majja, mida tuntakse täna Maiasmoka kohvikuna. Õige pea liideti Kawega omakorda vabrikud Efekt, Eelis, Endla ja Soliid ning lisaks veel Rakvere lähistel Kloodi mõisas paiknenud siirupitööstus Ermos. Ühendatud ettevõte jätkas tööd Kawe nime all.


Kompvekivalimistajad kondiitritoodete vabrikus Kalev

1. aprillist sai Kawe uueks nimeks kondiitritoodete vabrik Kalev. Nimemuutus toimus ideoloogilistel põhjustel: keegi käis ministrile kaebamas, et Kawe nimi oli kunagi moodustatud tolleaegsete omanike initsiaalidest. See ei olnud sobiv nõukogude ettevõttele. Kiiresti korraldati nimekonkurss, kuhu esitati kaks ettepanekut “Punane Kompu” ja “Kalev” – vaid ühe häälega jäi peale nimi “Kalev”.

Aaadressil Pärnu maantee 139 valmib uus kondiitritööstusettevõte Uus Kalev, millega aasta hiljem liidetakse vabrik Karamell.

Kondiitritööstusettevõtete liitmine jõuab lõpule: Uus Kalev ja Kalev ühendatakse, ettevõtte nimeks saab kondiitritoodete vabrik Kalev. Eestisse jääb üks maiustustetootja asukohaga Pärnu mnt. 139. Kogu nõukogude perioodi tootis Kalev maiustusi nii Eesti kui ka pea terve ülejäänud endise N. Liidu tarvis, varustades muuhulgas ka Kremli “kroonimata valitsejaid”. Kalevi maiustused võitsid tunnustust ka väljaspool N. Liidu piire, tuues mitmetelt rahvusvahelistelt messidelt ja näitustelt koju auhinnalisi kohti.


Kondiitritoodete vabrik Kalev aastal 1962

Kondiitritoodetevabriku Kalev baasil moodustatakse RAS Kalev.

RAS Kalev erastatakse ning moodustatakse aktsiaselts.

Valmib AS-i Kalev uus ja kaasaegne tootmiskompleks Harjumaal Rae vallas Põrguväljal, ettevõte lahkub Tallinnast. Tegemist on sel hetkel suurima uue toiduainetetööstuse ehitisega Eestis alates taasiseseisvumisest.


Kalevi uue tehase kommiliin Põrguväljal.

AS Kalev tähistab Eesti kondiitritööstuse 200. juubelit. 13.06 asutab AS Kalev tütarettevõtte AS Kalev Chocolate Factory, mis võtab emaettevõttelt üle šokolaadi- ja suhkrukondiitritoodete tootmise ja müügi.

27.05 saab AS-ist Kalev Chocolate Factory Norra päritolu rahvusvahelise Orkla kontserni liige.

09.04 taastab ettevõte ajaloolise ärinime AS Kalev

AS Kalev tähistab spetsiaalse juubelitoodete kollektsiooni ja mitmete üritustega Eesti kondiitritööstuse 210. juubelit.

01.02 saab AS-i Kalev uueks ärinimeks Orkla Eesti AS. Maiustuste tootmine jätkub Kalevi kaubamärgi all.

02.04 moodustavad endine AS Kalev ja AS Põltsamaa Felix ühise juriidilise ettevõtte – Orkla Eesti AS-i.