Miks on šokolaad kasulik?

Mille poolest on tume šokolaad kasulik?

Teadlased on palju uurinud šokolaadi omadusi ning tõestanud, et mitmed neist on tervisele head. Seejuures ei tohi muidugi unustada seda, et kasulik on tume ehk suure kakaosisaldusega šokolaad.

Kõige maagilisema toimega on šokolaadis flavonool epikatehhiin, mis on antioksüdant. See mõjub raku “jõujaamale” – mitokondritele. Nende heaolust aga sõltub paljude haiguste, nt Alzheimeri, vältimine, väidab California ülikooli biomeditsiini professor Villarreal (2012).

Süda ja vererõhk

Saksa teadlased kinnitavad oma uuringu põhjal, et tume šokolaad aitab kaasa kõrgenud vererõhu alandamisele, kuna see mõjub lõõgastavalt veresoonte seina rakkudele. Selle tulemusena laieneb veresoonte valendik ning alaneb kõrgenenud vererõhk (Desch, S. jt 2010). Šveitsi teadlaste juhitud rahvusvahelisest uuringust selgus, et tume šokolaad mõjub ka südame enda veresoontele (koronaaridele) laiendavalt (Flammer, A. jt 2007).

Tumeda šokolaadi flavonoidide lõõgastavat mõju veresoontele on tõdenud teisedki teadlased. Austraalia teadlased dr Karin Riedi juhtimisel (2012) on teinud 15 uuringu tulemuste põhjal kokkuvõtte, et tumeda šokolaadi tarbimine vähemalt 14 päeva jooksul alandab kõrge vererõhu korral seda keskmiselt 5 mmHg. Sellega võib vähendada südamehaiguste riski kuni 20% võrra.

Tume šokolaad sisaldab flavonoide katehhiine, mis on antioksüdandid ja aitavad tugevdada südame ja veresoonte seinu ning kaitsta keharakke vabade radikaalide kahjuliku mõju eest. Ameerika teadlased (Vinson jt 2006) leidsid loomkatsete põhjal šokolaadi katehhiinidel ateroskleroosi pidurdava ja kolesteroolitaset alandava toime. Nii võib šokolaadil olla positiivne mõju südamehaiguste ennetamisel. Inglismaa Hulli ülikooli diabeedi ja endokrinoloogia professori Steve Atkini juhitav uurimisgrupp soovitab oma uuringu tulemuste põhjal südamehaiguste ärahoidmiseks ka 2. tüüpi diabeedi puhul süüa tumedat šokolaadi, kuna see aitab hoida kõikuvat veresuhkru taset stabiilsena (2010).

Aju ja mõtlemine

Šokolaadis leiduv flavonoid epikatehhiin aitab hoida ajurakke, kuna soodustab kapilaarides verevoolu ja uute kapillaaride teket. Seda on uurinud näiteks Prantsuse füsioloogia ja neurokeemia doktor Astrid Nehling. Tema uuringute põhjal aitab tume šokolaad hoida eakatel ära aju degeneratiivseid muutusi ja hoida mälu värskena, kuid ei ole selge, millisest vanusest alates peaks hakkama seda regulaarselt sööma (2012).

Kehakaal

Prof Eric Ding (2012) tegi San Diegos Ameerika keemikute ühingu konverentsil kokkuvõtte 24 uuringust, millest järeldub, et šokolaadis olevad kakao flavonoidid ei muuda kehamassi indeksit šokolaadi mõõdukal tarbimisel. Küll aga on suurte koguste söömisel oht saada liigselt energiat.

Meeleolu

Šokolaad aitab hoida ära stressi ja loob hea meeleolu, kuna stimuleerib nn õnnehormooni endorfiini teket. Kakao flavonoide uurinud dr Astrid Nehling (2012) kirjutab, et sellest tingitult tekitab šokolaadi söömine ka väga mõnusat enesetunnet.

Tarbimine

Eesti toidusoovitustes (2006) on antud magusa päevaseks piirkoguseks 2-4 portsjonit, kusjuures 1 portsjon on 10 g šokolaadi või 2 tl suhkrut, mett või moosi. Selleks, et tume šokolaad organismile toetavalt ja tervislikult mõjuks, võiks seega tumedat šokolaadi päevas süüa keskeltläbi 3 tükikest.

Copyright Themes © 2022