Mille poolest on šokolaad kasulik?

Teadlased on palju uurinud šokolaadi omadusi ning tõestanud seejuures ära, et mitmed neist on tõepoolest tervisele kasulikud. Seejuures ei tohi muidugi unustada seda, et kasulik on eelkõige tume ehk suure kakaosisaldusega šokolaad. Oluline on ka mõõdukus šokolaadi tarbimisel – nii, nagu ka iga muu toiduaine puhul.

Lühidalt kokku võttes võib öelda, et šokolaad peidab endas aineid, mis muuhulgas aitavad ennetada mitmeid haiguseid ning teisalt tekitavad need mõnusa heaolutunde ja rahulolu iseenda ning maailmaga, tõstavad tuju ja maandavad stressi. Seda eriti naisterahvastel, mistõttu on nemad šokolaadi võludele eriti vastuvõtlikud. Šokolaadi puhul on täheldatud ka virgutavat ja ergutavat mõju, samuti on tegemist tõelise energiapommiga, mis sobib hästi kõigile, kelle elu on seotud vaimsete või füüsiliste pingutustega.

Šokolaadi kasulikest omadustest tõsisemalt ja põhjalikumalt annab ülevaate järgmine loetelu:

1. Šokolaadi ühes peamises koostisosas kakaovõis sisaldub rohkelt steariinhapet, tänu millele ei tõsta šokolaadi söömine vere kolesteroolitaset ega suurenda seetõttu ka südameveresoonkonnahaigustesse haigestumise riski.

2. Šokolaad sisaldab antioksüdante (flavonoole), mis kaitsevad südant ja veresoonkonda. Samuti on need kasulikud immuunsüsteemile ning on potentsiaalselt vähki takistavad.

3. Šokolaad sisaldab olulisi toitaineid: rauda, tsinki, kaaliumi, kaltsiumi, magneesiumi ja vaske ning B-vitamiini.

4. Šokolaad tekitab heaolutunde, kuna selle maiuse söömisel vallanduvad „õnnehormoonid“ endorfiinid.

5. Šokolaadil on kergelt ergutav mõju tänu selles leiduvale teobromiinile.

6. Šokolaadis sisalduv serotoniin on looduslik “antidepressant”.

7. Viimaste aastate uuringud on tõestanud ka, et šokolaad ei tekita aknet ega hambakaariest.

8. Šokolaad ei põhjusta lastel tähelepanupuudulikkusega seotud hüperaktiivset käitumist ehk hüperaktiivsust. Selleteemalisest teaduskirjandusest selgub, et ükski lastega seotud uurimus ei näita seost hüperaktiivse käitumise ja šokolaadi tarbimise vahel.

EST | ENG | RUS

Osta