Mis on martsipan?

Seda peamiselt mandlitest ning tuhksuhkrust koosnevat maiustust valmistatakse juba keskajast peale. Vanad hansalinnad Reval (praegune Tallinn) ja Lübeck on mõlemad siiani täies veendumuses, et selle maiuse leiutamisõigus kuulub just nende linnale. Absoluutset tõde martsipani päritolu kohta ei mäleta ilmselt enam keegi, mis aga ei vähenda sugugi selle maiuse väärtust maiasmokkade silmis. Algselt ravimina ja praegu maiustusena tuntud martsipani valmistatakse Tallinnas siiani täpselt nii nagu sadu aastaid tagasi.

Kõikvõimalike muude ravivat ja natukene vähem ravivat toimet omavate ainete seas leidis martsipani valmistamine ka Eestis algselt aset apteegis. Täpsemalt Euroopa vanimas järjepidevalt tegutsenud apteegis – Tallinna Raeapteegis, mida on kirjalikes allikates esmakordselt mainitud juba 1422. aastal. Siinmail hästituntud legendi järgi olevat martsipani leiutajaks üks nimetatud apteegi sell. Selle legendi muutis eriti tuntuks Eesti romaanikirjaniku Jaan Krossi populaarne raamat “Mardileib”.

Hansaperioodi tsunftide tegutsemise vältel hakkasid martsipani valmistama suhkrupagarid, keda tuntakse alates 18. sajandist kondiitritena. Üks nendest, šveitsi päritolu III Gildi kondiiter Lorenz Cavietzel jäädvustas oma nime ajalukku sellega, et ostis 19. sajandi alguses Tallinna vanalinnas Pikal tänaval praeguse kohviku Maiasmokk asukohas paiknenud kinnistu ning hakkas seal muuhulgas ka martsipani valmistama.

Veel enam kuulsust kogus samasse paika 19. sajandi teisel poolel rajatud Georg Stude martsipani- ja šokolaaditööstus. Seal valmistatud eksklusiivsed martsipanitooted olid hästi tuntud muuhulgas ka Vene keisri õukonnas Peterburis.

Nendesamade Stude ärist pärit 19. sajandi martsipanivormide ning käsitöövõtetega valmivad martsipanist figuurid ka tänases Maiasmoka kohvikus, Stude äri ajaloolises asukohas. Kujukesed vormitakse käsitsi ning maalitakse hiljem pintsli ja toiduvärvidega. See lisab igale kujukesele tükikese kunstniku hinge ning muudab selle seeläbi kordumatuks.

Martsipanimaalimise peene kunstiga saab tutvust teha nii Maiasmoka kohvikus kui ka Kalevi šokolaadipoes Rotermanni ajaloolises tööstuskvartalis.

EST | ENG | RUS

Osta